Dlaczego pomiar instalacji elektrycznej jest tak ważny?

Instalacja elektryczna jest jednym z elementów, który musi być kontrolowany ze względów bezpieczeństwa. Nie istnieją odgórne normy definiujące częstotliwość sprawdzania instalacji, jednak przynajmniej raz na 5 lat taka kontrola powinna zostać wykonana.

Dodatkowo wykonanie stosownych pomiarów przez elektryka jest niezwykle ważne przed oddaniem budynku do użytkowania. Prawidłowe pomiary są bowiem decyzyjnym elementem przesądzającym czy legalnie można zamieszkać w takim budynku.

Specjalista od pomiarów

Pomiarami elektrycznymi zajmuje się nie kto inny jak elektryk. By wykonywać kontrole, musi posiadać odpowiednie certyfikaty i kwalifikacje uprawniające go do wykonywania pracy. Fachowiec, który przychodzi do naszego domu, by wykonać pomiary zazwyczaj ma przy sobie dużo sprzętu, który sprawdzi dokładnie poprawność działania instalacji elektrycznej. Zatrudnienie właściwego specjalisty to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Dzięki doświadczeniu i wiedzy poradzi sobie zarówno ze zbadaniem nowszych, jak i starszych instalacji, a w razie wykrycia problemu poinformuje on nas o usterce i może zająć się także jej naprawą. Przed wykonaniem pomiarów ważne jest jednak, by elektryk dokonał dokładnych oględzin instalacji. Sprawdza on wówczas czy przewody nie są uszkodzone i czy nie występują obluzowania.

Znaczenie pomiarów instalacji elektrycznej

Co więc sprawdza elektryk podczas przeglądu instalacji mieszkaniowej? Jednym z pomiarów, jakie powinien wykonać, jest RISO – czyli pomiar rezystancji izolacji. To badanie informuje właściciela o stanie izolacji przewodów w instalacji elektrycznej i warto wykonywać je regularnie, by zminimalizować potencjalne problemy z instalacją domową. By sprawdzić, czy zabezpieczenia instalacji są poprawnie dobrane, elektryk wykonuje pomiar impedacji pętli zwarcia. Polega on na zmierzeniu prądu płynącego przez przewody w chwili, gdy następuje zwarcie. Ważnym badaniem jest także pomiar wyłączników RCD. Każdy z nich musi zostać sprawdzony z osobna, by w razie problemu elektryk mógł odnaleźć jego źródło.

Wróć