Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną?

Samodzielne próby wykonania prac związanych z wykończeniem domu pozwalają obniżyć jego koszt, a dla zapalonych majsterkowiczów są źródłem frajdy. Montaż rozdzielnicy elektrycznej przez elektryka to bezpieczne rozwiązanie i powinien z niego skorzystać każdy, kto nie ma odpowiedniej wiedzy dotyczącej rozdzielnic. Jeśli się ją ma, można spróbować samodzielnie podłączyć rozdzielnicę, a w razie kłopotów zrezygnować z dalszych kroków.

Rola i budowa rozdzielnicy elektrycznej

Jak sama nazwa wskazuje, jest ona odpowiedzialna za rozdział energii elektrycznej. W skład rozdzielnicy domowej powinien wejść:

  • rozłącznik izolacyjny,
  • lampki sygnalizacyjne,
  • wyłączniki różnicowoprądowe,
  • ogranicznik przeciwprzepięciowy,
  • wyłącznik nadmiarowo-prądowy.

By określić ilość i typ elementów niezbędnych do montażu rozdzielnicy elektrycznej, najlepiej sięgnąć do projektu instalacji elektrycznej. Wszystkie typy składowych powinny zostać w nim opisane.

Zabezpieczenia w rozdzielnicy elektrycznej

Zabezpieczenia w rozdzielnicy chronią przed skutkami przeciążeń i zwarć. Do każdego obwodu i związanego z nim przewodu należy dobrać zabezpieczenie. Najpopularniejsze z nich to B/16, czyli wyłącznik nadprądowy. Zgodnie z przepisami w jednym obwodzie nie powinno znajdować się więcej niż 10 gniazd jednofazowych.

Kolejnym krokiem podłączania rozdzielnicy elektrycznej jest zastosowanie wyłączników różnoprądowych – zgodnie z normą wystarczy jeden. Jednak im więcej wyłączników, tym prostsza diagnoza w przypadku awarii prądu. 

Łączenie przewodów

Na uwadze trzeba mieć cechy i właściwości przewodów. Łącząc odmienne typy przewodów, konieczne jest zastosowanie odpowiednich złączy/zacisków. W rozdzielnicy zaciskiem będzie złączka śrubowa, a poza nią złączki instalacyjne. Rozdzielnica łączy wiele kabli i obwodów. Na wypadek napraw warto łączyć je kolorami.

Wróć