Jak zdiagnozować usterkę w instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczne to ważny element w każdym domu i mieszkaniu. Od czasu do czasu przydarzają się awarie i usterki, które powodują przerwy w dostawie prądu lub uszkodzenia sprzętów. Ich diagnozę najlepiej powierzyć fachowcom, którzy wykorzystując wiedzę, doświadczenie i profesjonalny sprzęt ustalą w kilka chwil, co może być źródłem problemów.

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Otaczamy się dużą ilością urządzeń elektrycznych, które jedno po drugim coraz bardziej obciążają nawet najbardziej rozbudowane instalacje. Przyczyny problemów z ich użytkowaniem mogą być bardzo różne, ale doświadczony elektryk powinien bardzo szybko ustalić, co jest głównym problemem. Na co należy zwrócić uwagę?

Uszkodzenia wewnątrz i na zewnątrz instalacji

Każda instalacja powinna być przede wszystkim bezpieczna. Składa się na to jakość materiałów wykorzystanych do jej budowy, montaż poszczególnych jej elementów, poprawna eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych oraz jej regeneracja i regularna konserwacja. Czasami jednak zdarza się, że pojawiają się przerwy w dostawie prądu, sprzęty same się wyłączają lub wręcz palą podczas użytkowania i zastanawiamy się co jest tego przyczyną. Jeśli zdarzenie jest jednorazowe i kończy się wystrzeleniem korków, nie powinniśmy się martwić. Problemem mógł być jednorazowy skok napięcia i przeciążenie instalacji. Jeśli jednak problemy z dostarczeniem prądu do mieszkania pojawiają się częściej i są poważniejsze, należy zwrócić się o pomoc do fachowca, który za pomocą profesjonalnego sprzętu diagnostycznego szybko znajdzie przyczynę awarii, a następnie sprawnie ją usunie. Do najczęstszych przyczyn usterek należą uszkodzenia i to zarówno te związane np. z prowadzonymi pracami remontowymi w mieszkaniu, jak i użytkowaniem uszkodzonych i nieodpowiednich sprzętów. Bardzo częstą przyczyną awarii jest uszkodzenie przewodu, na przykład podczas prowadzonych prac budowlanych jak wiercenie w ścianach. Mogło też dojść do nacięcia jakiegoś przewodu, co może doprowadzić do spięcia i nawet pożaru instalacji. Jest to poważny problem, który wymaga użycia lokalizatorów informujących o przebiegu przewodów w ścianach, co ułatwia ich naprawę. Czasami problemem jest instalacja, której przewody rozpadają się, gdyż dostała się do niej wilgoć. Usterka może powstać również w wyniku przeciążenia powstałego przez wadliwe urządzenie elektryczne. Uszkodzone przedłużacze, oprawy lamp, sprzęty AGD mogą powodować zwarcie i odcięcie prądu.

Przestarzała instalacja i jej modernizacja

W wielu mieszkaniach, szczególnie tych w blokach z wielkiej płyty, występuje stara instalacja, która podatna jest na przeciążenia i zwarcia. Przewody łamią się, pękają ich osłony, poszczególne elementy instalacji obluzowują się w strukturze i wszystko to może stać się przyczyną poważnego spięcia, a nawet pożaru instalacji. Wiele z montowanych w przeszłości kabli nie spełnia dzisiejszych wymogów, co prowadzi do braku stabilnej sieci elektrycznej. Taka sytuacja wymaga wymiany starej instalacji i okablowania, a to zadanie dla doświadczonych fachowców. Jednak źle przeprowadzona modernizacja również może okazać się źródłem problemów z prądem. Źle dobrane przewody, złącza, brak zabezpieczeń i przeciążanie w związku z niepoprawnym montażem instalacji to kolejne częste przyczyny usterek. Każdą ingerencję w strukturę instalacji należy zakończyć specjalistycznymi pomiarami i testami, aby mieć pewność, że jej użytkowanie będzie bezpieczne dla wszystkich domowników.

Wróć