Z czym wiąże się wymiana instalacji elektrycznej?

Wymiana instalacji elektrycznej może mieć miejsce nie tylko wtedy, kiedy następuje awaria, ale także w momencie, kiedy przeprowadzany jest remont mieszkania. Warto skorzystać z takiej możliwości, zwłaszcza jeśli instalacja elektryczna, która służyła nam dotychczas, liczyła sobie już ponad trzydzieści lat. Im dłużej dana instalacja funkcjonuje, tym większe jest bowiem niebezpieczeństwo porażenia i w konsekwencji pożaru.

Kwestie regulowane przez prawo

Wymiana instalacji elektrycznej wiąże się z szeregiem spraw, o których nie można zapomnieć, jeśli chcemy, by wszystko działało poprawnie i nie sprawiało problemów. Są to zarówno kwestie określone w odpowiednich przepisach, jak i nieformalne zalecenia, które ułatwiają korzystanie z danej instalacji elektrycznej. Jeśli chodzi o przepisy prawne, to istnieje w nich wymóg, aby nowo zakładana instalacja elektryczna była wyposażona w rozdzielnicę z modułami ochronnymi. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa należy też zadbać o to, aby wszystkie przewody, których przekrój nie przekracza dziesięciu milimetrów kwadratowych, były wykonane z miedzi, a nie z aluminium. Natomiast w obwodach, zamiast dwóch przewodów muszą występować trzy. A to ze względu na to, aby oddzielić przewód ochronny od neutralnego.

Gniazdka i włączniki

Instalacja elektryczna to, oprócz przewodów, także gniazdka i włączniki. Jeśli ich rozłożenie zostanie zaplanowane w odpowiedni sposób, niewątpliwie zwiększy to komfort użytkowania wnętrz. Warto pomyśleć o tym, w jakich miejscach najczęściej będziemy korzystać z gniazdek elektrycznych i właśnie tam je zamontować. Wyeliminuje to później konieczność posługiwania się przedłużaczami. Z kolei stosowania rozgałęziaczy można uniknąć, jeśli zamontuje się gniazda nie tylko w odpowiednich miejscach, ale także w wystarczającej liczbie. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby przy wymianie instalacji elektrycznej montować tylko gniazdka z bolcem ochronnym. Zapewniają one bowiem optymalny poziom bezpieczeństwa.

Wróć